Obecnie rynek grzewczy proponuje nam coraz więcej rozwiązań z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Na przestrzeni ostatnich 20 lat cena ziemi wzrosła z 1 190 PLN za ha w 1992 r. do 30 383 PLN w kwietniu 2014 roku. Dzisiejszy rynek nieruchomości, nie tylko poznański, ale i ogólnopolski, jest przesycony firmami zajmującymi się pośrednictwem. Pracownicy biur nieruchomości muszą posiadać, moim zdaniem, jeszcze jedną zasadniczą cechę: umiejętność zrozumienia potrzeb klienta. Rynek nieruchomości, jak wiele rynków z sektora usług, wykształcił swoje nisze. Na wstępie wyjaśnijmy pojęcie jakim jest rynek nieruchomości.

Rynek zapełnił się nie tylko papierowym pieniądzem, ale też nieuregulowanymi papierami wartościowymi. Podczas, gdy za grzechy bankierów płacili mali inwestorzy, finansiści otrzymywali od rządu wyraźny sygnał: możecie robić co chcecie, gdy rynek zacznie się walić, podatnik pokryje wasze straty. Wybierz kilka najlepszych zdjęć, stwórz opis nieruchomości.

A biuro czy agencja, których oferta obejmuje mały teren, to najczęściej gwarancja dobrej znajomości ofert i rynku nieruchomości. Sprzedaż, kupno czy nawet wynajem to także duże ryzyko finansowe i mamy prawo wylegitymować pracownika biura nieruchomości. Sprawdźmy też, czy firma, z którą rozmawiamy jest zrzeszona w którymś ze stowarzyszeń biur nieruchomości. Pamiętajmy, że pośrednictwo nieruchomości to kompleksowa usługa, a do biura nie przychodzimy po to, żeby ktoś uruchomił wyszukiwarkę. W biurze nieruchomości mamy prawo spodziewać się, że ktoś powie nam jaka jest obecna sytuacja na rynku nieruchomości. Szczególnie szukając nieruchomości w Warszawie powinniśmy uważnie analizować oferty. Pomoc jakiej biuro nieruchomości udziela nam w wyborze kredytu powinna ograniczyć się do polecania sprawdzonego doradcy.

Nawiązanie kontaktu z sprawdzonym, polecanym przez innych oraz przede wszystkim w pełni profesjonalnym biurem pośrednictwa nieruchomości, posiadającym ważną licencję zawodową jest kluczem do sukcesu każdego, poszukującego nieruchomości zarówno pod kupno jak i wynajem. Katowice to jedno z nielicznych dużych miast w Polsce gdzie jeszcze przy zakupie mieszkania na kredyt pod wynajem, ratę kredytu można spłacić z przychodów z najmu.

Dane te pozwalają z kolei na stworzenie indeksów cen, w tym indeksu hedonicznego, który uwzględnia zróżnicowania nieruchomości. Ten, kto zainwestował w nieruchomości mniej więcej six – 7 lat temu, podwoił swój stan posiadania. Nieruchomości są inwestycją w miarę bezpieczną w obliczu kryzysu, jaki obecnie przeżywamy, dlatego jeśli posiadasz wolne środki przemyśl kwestię nabycia dobrze rokującej nieruchomości.

Realizując czynności doradcze na rynku nieruchomości bardzo często spotykam się z opiniami klientów, że posiadanie nieruchomości zabytkowej to kłopot. Trudno się z tym nie zgodzić, bo regulacje prawne dotyczące ochrony nieruchomości zabytkowych nie są przyjazne dla inwestorów. Inicjatorem całej akcji są serwis , we współpracy z producentem oprogramowania dla biur nieruchomości Galactica. W dniu 17 lipca 2014 roku Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości wystosowała do Serwisu pismo w sprawie ogłoszonych podwyżek za usługi tego portalu wobec biur nieruchomości.

Dowodzi to, iż dostęp do źródeł finansowania może stanowić jeden z najważniejszych czynników warunkujących kondycję rynku nieruchomości. Korzystne zmiany warunków kredytowania mogą sprawić, że dla osoby nabywającej mieszkanie na kredyt, obciążenia z tego tytułu będą dla niego mniejsze pomimo znaczącego wzrostu cen nieruchomości. Wprowadzoną w 2000 r. ulgę odsetkową, zapowiedzi wprowadzenia utrudnień w udzielaniu kredytów mieszkaniowych nominowanych w walutach obcych w związku z rekomendacją S (choć jej wpływ był przeceniony), czy obawy przed wprowadzeniem 22%stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe w 2008 r. (ostatecznie zmiana nie weszła w życie dzięki zmianie definicji budownictwa społecznego, co skutkowało przedłużeniem okresu obowiązywania obniżonych stawek). Na koniec I kw. 2014 r. zajmował siódme miejsce.