Apartamenty w Sopocie mogą być rodzajem opłacalnej inwestycji. W przypadku Metrohouse jest to np. Departament Finalizacji Transakcji, w przypadku naszej konkurencji są to zaś różnego typu hasła związane z bezpieczeństwem nabywania nieruchomości przez pośrednika. Gdy państwo otworzą magazyny reklamujące nieruchomości we Francji czy Wielkiej Brytanii – pomijając specyfikę budynków, mieszkań – deweloperzy odwołują się do innych cech tych lokali, ale również do innych konsumentów – i to chciałem podkreślić. Deweloperzy w Polsce ciągle planują działania w perspektywie kilku miesięcy. W Polsce nie mamy takiego pojęcia, które jest podstawą marketingu dojrzałego – tzw. B.K.: Rzeczywiście, polski rynek jest na pewno rynkiem ciągle tworzącym się.

M kw. Z danych Colliers International wynika, że w ciągu trzech kwartałów roku deweloperzy dostarczyli na rynek ok. 34 700 m kw. w ramach siedmiu projektów, dla porównania w całym 2011 roku nowa podaż wynosiła zaledwie 10 tys. Rynek wrocławski to rynek bardzo niskim współczynniku wolnej powierzchni, co oznacza, że każdy nowy obiekt jest niemal natychmiast wynajmowany. To wszystko sprawia, że stolicę Dolnego Śląska pod względem wielkości rynku biurowego w Polsce wyprzedzają tylko Warszawa i Kraków. Zarówno Wrocław, jak i aglomeracja są jednym z najbardziej rozwiniętych rynków handlowych w Polsce.

Wzrost inflacji zmusił w końcu FED (w połowie 2007 roku) do powstrzymania podaży pieniądza, a tym samym do podniesienie oprocentowania kredytów, a ponieważ w okresie boomu gros kredytów udzielanych na kupno nieruchomości miało oprocentowanie zmienne, z chwilą korekty ceny pieniądza, koszty obsługi kredytu wzrosły powyżej zdolności finansowych wielu kredytobiorców. Gdy rynek poznał prawdę kiedy dowiedział się, że te papierowe „papiery” stanowią główny majątek takich potentatów finansowych, jak Lehman Brothers, Merril Lynch, AIG i wielu innych parkiety zaczęły się walić. Rynek wtórny obrotu nieruchomościami jest obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). W Chinach na rynek nieruchomości wrócili spekulanci.

Mimo stosowanych ustawowych bonifikat wiele tego typu nieruchomości nie znajduje nabywców na przetargach organizowanych przez skarb państwa, państwowe agencje czy jednostki samorządu terytorialnego, a powodem nie jest wygórowana cena ale brak chętnych do ich nabycia. Dwór jako typ architektoniczny został zaimplantowany w Polsce, w drugiej połowie XVII wieku w środowisku warszawskim przy udziale cudzoziemskich architektów działających wówczas w Polsce. Około dwudziestu tysięcy nieruchomości wraz z wyposażeniem znalazło się w posiadaniu państwa, bez jakiejkolwiek koncepcji ich zagospodarowania. Nieruchomości zabytkowe w tym dwory należące do publicznych jednostek organizacyjnych coraz częściej wystawiane są na sprzedaż w drodze przetargu. Miejscowy agent nieruchomości Alan Kirkham mówi cyt.