artykuły

Czym oświetlać wnętrza

Niezależnie od tego, jak wiele wydamy na remont i urządzenie wnętrz, jak wiele pracy poświęcimy na jego stylizacje i jak dokładnie ich nie wysprzątamy, pomieszczenia będą mało atrakcyjne, jeśli odpowiednio ich nie oświetlimy.

Nie wystarczy jedynie pierwszy lepszy żyrandol z marketu budowlano-meblowego i mocna żarówka – ważne żeby znać zasady nowoczesnego oświetlenia, które gwarantuje bardzo ciekawe rezultaty, nawet w mniej atrakcyjnych wnętrzach.

Dekoracyjne oświetlenie

Pamiętajmy jednak, że wszystkie dekoracje do domu, pudełeczka, karnisze, lampy i inne bibeloty, muszą być funkcjonalne i nam nie przeszkadzać. Z odpowiednią wiedzą jesteśmy w stanie bez problemu połączyć nowe, modne trendy i oświetleniową użyteczność.

Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było, aby łączyć klasyczne elementy aranżacji wnętrz z nowoczesnym, czy wręcz postmodernistycznym stylem rodem z wystaw sztuki nowoczesnej. Jednak obecnie, takie połączenie uznaje się za najmodniejsze i jest ono oznaką wyczucia smaku, stylu i znajomości obowiązujących nurtów dekoracyjnych. Np. klasyczny żyrandol, nawiązujący swoim wykonaniem i budową do konkretnych epok z przeszłości, jak barok z jego przepychem i solidnością, może niesamowicie prezentować się w nowoczesnym wnętrzu z niskimi komodami i gładkimi ścianami. A przecież taka forma oświetlenia to nie tylko funkcjonalny dodatek, ale także niecodzienny element aranżacji wnętrza, który doda mu życia.

 

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się minimalizmem i oszczędną formą, dlatego dla ożywienia pomieszczeń i tchnięcia w nich nowego życia, warto posługiwać się żywymi barwami, które świetnie kontrastują z prostotą i symbolizmem. Nie zapominajmy także o odpowiednim rozmiarze lamp. Duże żyrandole i obszerne abażury sprawdzą się doskonale w wysokich pomieszczeniach, np. salonach i jadalniach, gdzie oświetlenie możemy umieścić bezpośrednio na stołem.

 

Nie ma wnętrz, które nie wymagają odpowiedniej iluminacji, więc pamiętajmy o odpowiednim doborze oświetlenia, które nadadzą im przytulny nastrój, ale zapewnią także właściwe walory estetyczne.