Litewski rynek nieruchomości powoli przezwycięża kryzys gospodarczy. Ostatnie wyliczenia GUS wskazują na dalszy spadek aktywności inwestorów, jeśli chodzi realizację nowych inwestycji mieszkaniowych. Z obliczeń firmy Reas wynika, że od początku roku do września wprowadzono na stołeczny rynek zaledwie ok. two,five tys. Wzrost liczby wydawanych licencji dla pośredników nieruchomości może obniżyć ceny świadczonych przez nich usług. Polska Federacja Rynku Nieruchomości chce nadawać swoje tytuły zawodowe, gdyż spada jakość usług świadczonych przez pośredników. Likwidacja egzaminów wstępnych i otwarcie zawodu pośrednika nieruchomości sprawia, że liczba osób posiadających licencję uprawniające do świadczenia usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami gwałtownie rośnie. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z otwarcia dostępu do zawodu pośrednika nieruchomości. Cena takiej nieruchomości bardzo wzrasta.

W 2013 roku, szczególnie w III i IV jego kwartale, można było zauważyć znaczny wzrost zainteresowania lokalami, spełniającymi wymagania rządowego programu dopłat do zakupu nowych mieszkań pod tytułem „ Mieszkanie dla Młodych ”. Część osób zainteresowanych zakupem mieszkania z dopłatą z programu MdM, decydowała się na zakup mieszkania dopiero po 01 stycznia 2014 roku. Mieszkań czyli 7,two% stanowią nieruchomości niezamieszkałe.

W rozumieniu ustawy MDM do powierzchni użytkowej mieszkania zalicza się między innymi pokój, kuchnia, spiżarnia, przedpokój, hol, korytarz czy łazienka, natomiast kotłownia, garaż, strych i wiele innych pomieszczeń w świetle przepisów nie wchodzą już w skład powierzchni użytkowej nieruchomości i nie są brane pod uwagę podczas obliczania metrażu. Od 1 kwietnia 2014 roku zaczęły obowiązywać nowe limity cenowe w programie MDM. Z całą pewnością podwyższenie stopy limitów cenowych wpłynie pozytywnie na rynek kredytów hipotecznych. Dlaczego rynek nieruchomości nie jest wcale taki pewny.

Ustawa deregulacji zawodów zlikwidowała z dniem 1 stycznia br. praktycznie wszystkie wymogi, związane z dostępem do zawodu pośrednika nieruchomości. Do prowadzenia usług pośrednictwa nieruchomości nie jest już potrzebna licencja, nie obowiązują także przepisy dotyczące niekaralności, wykształcenia i kwalifikacji. Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) uruchomiła ogólnopolski, internetowy rejestr, który jest źródłem informacji pośrednikach i zarządcach nieruchomości, którzy świadczą usługi na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 roku. W Polsce mamy degresywny system podatkowy od tego zacznijmy.

Poniżej przedstawię przykłady kilku ofert sprzedaży dworów w Małopolsce jakie pojawiały się na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich dwóch lat. Oferta jest zróżnicowana i daje raczej wgląd w poziom oczekiwanych uzyskanych ze sprzedaży cen nieruchomości tego typu, niż rzeczywiste liczby nadające się do rzetelnej analizy. Dlatego nawet bardziej atrakcyjne nieruchomości położone we wschodnich województwach uzyskują niższe ceny sprzedaży ( a często nie znajdują nabywców ) niż te znajdujące się w okolicach Warszawy, Poznania czy właśnie Krakowa.